In dit lesplan definiëren studenten een coördinatensysteem en geordende paren.
Klasse
5de leerjaar
Looptijd
Eén lesperiode of ongeveer 60 minuten
materialen
een grote ruimte - bij voorkeur een fitnessruimte, of een multifunctionele ruimte, een speeltuin indien nodig
afplakband
markeerstift
Sleutelwoordenschat
Loodrecht, parallel, as, assen, coördinatenvlak, punt, kruispunt, geordend paar
Doelstellingen
Studenten maken een coördinatenvlak en beginnen het concept van geordende paren te verkennen.
Normen Met
5.G.1. Gebruik een paar loodrechte getallenlijnen, assen genoemd, om een coördinatensysteem te definiëren, waarbij het snijpunt van de lijnen (de oorsprong) is gerangschikt om samen te vallen met de 0 op elke lijn en een bepaald punt in het vlak dat zich bevindt met behulp van een geordend paar van getallen, de coördinaten ervan genoemd. Begrijp dat het eerste cijfer aangeeft hoe ver van de oorsprong in de richting van één as moet worden verplaatst, en het tweede cijfer geeft aan hoe ver in de richting van de tweede as moet worden verplaatst, met de conventie dat de namen van de twee assen en de coördinaten komen overeen (bijv. x-as en x-coördinaat, y-as en y-coördinaat)
Introductie van de les
Definieer het leerdoel voor de studenten: Om een coördinaatvlak en geordende paren te definiëren. Je kunt studenten vertellen dat de wiskunde die ze vandaag leren, hen zal helpen slagen op de middelbare en middelbare school, omdat ze dit jarenlang zullen gebruiken!
Stapsgewijze procedure
Leg twee kruisende stukjes tape neer. Kruising is de oorsprong.
Line-up onderaan een regel noemen we de verticale lijn. Definieer dit als de Y-as en schrijf deze op de tape nabij het snijpunt van de twee assen. De horizontale lijn is de X-as. Label deze ook. Vertel de studenten dat ze hiermee meer oefenen.
Leg een stuk tape parallel aan de verticale lijn. Waar dit de X-as kruist, markeert u het nummer 1. Leg een ander stuk tape parallel aan deze, en waar het de X-as kruist, label dit een 2. U zou een paar studenten moeten hebben die u helpen de tape te leggen en te doen de etikettering, omdat dit hen zal helpen inzicht te krijgen in het concept van het coördinatenvlak.
Als je bij 9 komt, vraag dan een paar vrijwilligers om stappen langs de X-as te nemen. “Ga naar een vier op de X-as.” “Stap naar de 8 op de X-as.” Vraag de studenten of je dit een tijdje interessanter vindt als ze niet alleen langs die as kunnen bewegen, maar ook "omhoog", of over, in de richting van de Y-as. Op dit punt zullen ze waarschijnlijk moe zijn om maar één kant op te gaan, dus ze zullen het waarschijnlijk met je eens zijn.
Begin met dezelfde procedure, maar leg stukjes tape evenwijdig aan de X-as en etiketteer elke stuk zoals je deed in stap # 4.
Herhaal stap 5 met de studenten langs de Y-as.
Combineer nu de twee. Vertel de studenten dat wanneer ze langs deze assen bewegen, ze zich altijd eerst langs de X-as moeten verplaatsen. Dus wanneer ze worden gevraagd om te bewegen, moeten ze eerst langs de X-as en vervolgens over de Y-as bewegen.
Als er een schoolbord is waar het nieuwe coördinatenvlak zich bevindt, schrijf dan een geordend paar zoals (2, 3) op het bord. Kies een leerling om naar de 2 te gaan en vervolgens drie regels omhoog naar de drie. Herhaal dit met verschillende studenten voor de volgende drie geordende paren:
(4, 1)
(0, 5)
(7, 3)
Als de tijd het toelaat, laat je een of twee studenten stil over het coördinatenvlak heen en weer bewegen en laat de rest van de klas het geordende paar definiëren. Als ze meer dan 4 en hoger 8 zijn geworden, wat is het bestelde paar? (4, 8)
Huiswerk / Assessment
Geen huiswerk is geschikt voor deze les, want het is een introductiesessie met een coördinatenvlak dat niet kan worden verplaatst of gereproduceerd voor thuisgebruik.
evaluatie
Terwijl studenten oefenen om naar hun bestelde paren te stappen, noteer wie het zonder hulp kan en wie nog steeds hulp nodig heeft bij het vinden van hun bestelde paren. Zorg voor extra oefening met de hele klas totdat de meesten dit vol vertrouwen doen, en dan kun je naar papier en potlood werken met het coördinatenvlak.