Lesplan voor korte en lange klinkers

Geletterdheid is een van de belangrijkste vaardigheden die jonge studenten ooit zullen verwerven. Lezen en schrijven doordringen bijna elk aspect van het leven, zowel in als buiten de klas - studenten moeten geletterd zijn om te slagen op school en in de samenleving.

Maar voordat studenten zelfs kunnen beginnen met lezen of schrijven, moeten ze over een sterke letterkennis beschikken. Ze hebben uitgebreide, steigerpraktijk nodig bij het benoemen, identificeren en gebruiken van elke letter voordat ze kunnen beginnen met het ontwikkelen van spelling- en decodeervaardigheden. Klinkers zijn vaak de moeilijkste letters om te leren en nemen de meeste tijd in beslag.

Deze les behandelt de verschillende geluiden die elke klinker maakt en maakt onderscheid tussen lange en korte klinkers. Het biedt uw studenten de gelegenheid om te luisteren naar en het identificeren van klinkergeluiden in de wereld om hen heen en bevat zelfs een nuttig klinkerlied om te helpen bij het onthouden. De volgende les duurt ongeveer 35 minuten om les te geven.

Doelstellingen

Na deze les kunnen studenten:

  • Noem de vijf klinkers.
  • Luister naar lange en korte klinkergeluiden en maak onderscheid tussen deze geluiden.
  • Identificeer objecten waarvan de naam lange en korte klinkers bevat (fonetisch).

materialen

  • Twee afzonderlijke dia's, één met verschillende afbeeldingen van objecten met lange klinkergeluiden en één met objecten met korte klinkergeluiden
  • Spring op Pop door Dr. Seuss - digitale versie beschikbaar om te lenen via Internet Archive Digital Library (maak een gratis account om te gebruiken)
  • Klinkerlied (op de melodie van "Mary Had a Little Lamb")
    • "Klinkers kunnen zijn kort of lang (x3). Klinkers kunnen kort of lang zijn, dat zijn ze a, e, i, o, u. Lange klinkers houden ervan zeg hun naam (x3). Lange klinkers zeggen graag hun naam, luister hier nu naar (kinderen herhalen elke letter): a (ay), e (ee), i (eye), o (oh), u (yoo). Luister aandachtig korte klinkers (x3). Luister goed naar korte klinkers om te weten welke je hoort: a (æ), e (eh), i (ih), o (ah), u (uh)."
  • Grafische organisatoren voor studenten, een voor korte klinkers en een voor lange - beide moeten de vijf klinkers in een kolom aan de linkerkant hebben geschreven, elk met hun eigen rij (zorg ervoor dat u kapitaal invoegt en kleine letters)

Belangrijkste voorwaarden en bronnen

  • klinkers (lang en kort)
  • Spreek
  • medeklinkers

Introductie van de les

Lezen Spring op Pop eenmaal zonder te stoppen. Vraag de cursisten wat ze hebben opgemerkt over de woorden in het boek (antwoorden kunnen rijmen, kort, etc. zijn).

Vraag of er lettergeluiden waren die belangrijker leken dan de rest door de vraag te stellen: "Zijn er geluiden die lijken het meeste werk in hun woorden te doen?" Wijzig de u op pagina drie tot en met een en dan een O. Laat de cursisten u vertellen dat de letter midden in een woord klinkt en beslissen hoe dat woord klinkt.

Instructie

  1. "Klinkers zijn zeer belangrijke letters omdat ze in elk woord voorkomen. Ze doen veel werk om te beslissen hoe een woord zal zijn uitgesproken of gezegd. "
  2. "Je mond blijft meestal open als je een klinker zegt en je tanden / lippen zijn meestal gesloten als je alle andere letters zegt. We noemen letters die geen klinkers zijn medeklinkers."
    1. Model beslissen of een is een klinker en doe hetzelfde voor b. Overdrijf je mondbewegingen en vertel je denken voor studenten.
  3. Leer expliciet de vijf klinkers (Voeg niet toe Y) en laat zien hoe elke klinker eruit ziet terwijl u praat. Laat de leerlingen de klinkers in de lucht volgen zoals u ze zegt. Laat de cursisten vervolgens de klinkers langzaam tegen drie verschillende mensen om hen heen zeggen terwijl ze ze met hun vingers op het tapijt 'tekenen'.
  4. "Klinkers kunnen ten minste twee verschillende soorten geluiden maken en we noemen dit lang en kort. Lange klinkers zeg hun naam en korte klinkers maken slechts een deel van het geluid uit hun naam. "
  5. Laat lange klinkerdia's zien. Wijs een voor een naar objecten en vraag de studenten om te beslissen welke lange klinker ze voor elk horen. Laat een paar naar boven komen en schrijf de klinker die ze naast de objecten horen. Studenten moeten volgen door te fluisteren en klinkers te traceren.
  6. Leer studenten dat korte klinkers geluiden maken die lijken op hun namen, maar soms ook op elkaar klinken. Leer expliciet korte klinkergeluiden. Toon korte klinkerdia's en kort luisteren naar modellen a, e, i, o, en u. Herhaal vervolgens de oefening vanaf stap 5 met de resterende korte klinkerobjecten.
    1. Als studenten meer voorbeelden nodig hebben, verwijs dan naar de acties / objecten in Spring op Pop (vergeet niet te praten over lettergeluiden, niet spellen).
  7. Zing het klinkerlied langzaam voor je studenten om hen te helpen herinneren wat ze net hebben geleerd. Zing dit lied regelmatig vooruit en speel belangrijke vaardigheden voor je studenten.

Werkzaamheid

  1. Vertel de studenten dat ze het luisteren naar klinkers gaan oefenen door in de kamer op ze te jagen. Geef ze elk een lange klinker grafische organizer.
  2. "Je gaat proberen om tenminste één ding in deze kamer te vinden dat lang is a, e, i, o en u geluid erin. Je tekent het object dat je voor elk vindt op je papier naast de juiste letter. "Model doet dit met papier. Benadruk dat studenten moeten schetsen, niet tekenen.
    1. Vertel de studenten dat ze zachtjes de namen van objecten hardop moeten zeggen om hun klinkerklanken te horen.
    2. Leg uit dat klinkers aan het begin, in het midden of aan het einde van een woord kunnen worden gevonden.
  3. Geef de studenten 5-10 minuten om een ​​object voor elke lange klinker te identificeren. U kunt ervoor kiezen om ze in partnerschappen te laten werken voor extra ondersteuning.
  4. Als alle studenten klaar zijn, laat ze terug naar het tapijt komen en een paar vrijwilligers uitnodigen om hun werk met de klas te delen.
  5. Geef studenten korte klinker grafische organisatoren. Herhaal stap 2-4 met korte klinkers.
  6. Sluit de les af door aan studenten uit te leggen dat het kunnen horen van lange en korte klinkers hen zal helpen om uiteindelijk met klinkers te lezen en te schrijven. Ze blijven oefenen met luisteren naar klinkergeluiden voordat ze met hen schrijven.

Differentiatie

Bied studenten opties voor de activiteit van de klinkeridentificatie. Help hen bijvoorbeeld om te kiezen of "tafel" of "klok" naast de lange moet worden getekend een. Voor allemaal studenten, gebruik vaak visuals, handbewegingen en herhaling.

Beoordeling

Vraag de studenten om thuis aan hun klinkerbladen toe te voegen, waarbij ze in totaal drie objecten voor elke lange en korte klinker identificeren. Geef ze minimaal een week om dit te doen. Sommige studenten hebben je nodig om hen te ondersteunen om dit op school te doen in plaats van thuis als zelfstandige praktijk.

Vergeet niet dat studenten objecten identificeren op basis van klinker klanken en nietspelling. Ze horen misschien een korte e of ik in karperet-deze klinkers kunnen (en vaak ook) in wezen hetzelfde geluid maken, dus elk antwoord moet voor dit voorbeeld als correct worden beschouwd. Het doel van deze les is dat studenten kunnen luisteren naar lange en korte klinkers. Spelling met hen komt later.